DesignGymnasiet

designgymnasiet-square
DesignGymnasiet

Besöksadress: Marcusplatsen 5 A
Postadress : Experimentgatan 7,

131 54 Nacka
Tel: 08-553 663 50

Facebook | Instagram | Twitter

 

Personal

Barbro Björkell Överli
Rektor

0725-89 64 80
barbro.bjorkelloverli@designgymnasiet.se

Hanna Levin
Bitr Rektor

070 757 74 02
hanna.levin@designgymnasiet.se

Anna Tingstedt
Administratör

08-553 663 50
anna.tingstedt@designgymnasiet.se

Ida Bethmorad (Finns på skolan tis och tor.)
Kurator, tidsbokning via mejl

070-367 25 92
ida.bethmorad@designgymnasiet.se

Yashar Ashkriz
Specialpedagog

yashar.ashkriz@designgymnasiet.se

Katarina Wellington
Specialpedagog

08-555 86 262
katarina.wellington@designgymnasiet.se

Maria Braula
Specialpedagog. Lärare i Svenska som andraspråk

maria.braula@designgymnasiet.se

Maritha Gustavsson (Finns på skolan tis och tor.)
Skolsköterska

070-380 48 79
maritha.gustafsson@designgymnasiet.se

Freja Nyström
Textildesign, Textil, färg o form, Hantverk Introduktion. Mentor H17

freja.nystrom@designgymnasiet.se

Paul Jackson
Ma. Finns på skolan On, To

Fredrik Höglund
Teknik, Naturkunskap. Finns på skolan Mån, tor. Mentor T15

fredrik.hoglund@designgymnasiet.se

Alexander Westerström
Ma, Fy. Mentor T17

alexander.westerstrom@designgymnasiet.se

Jarl Fernaeus
Design, Cad, Formgivning, Arkitektur och rum, Konstruktion. Mentor T16

jarl.ferneaus@designgymnasiet.se

Daniel Torbjörnsson
Entreprenörskap, Samhällskunskap, Historia. Mentor T16

daniel.torbjornsson@designgymnasiet.se

Sara Rahm (Finns på skolan på måndagar)
Kemi och Naturkunskap

sara.rahm@designgymnasiet.se

Josefin Löfström
Textildesign, Mönsterkonstruktion, Datoriserad mönsterkonstruktion, Textil, färg o form. Mentor H16

josefin.lofstrom@designgymnasiet.se

Hubert Dobroniak (Finns på skolan tisdagar och onsdagar)
Idrott och Hälsa

hubert.dobroniak@designgymnasiet.se

Terese Jerfström
Design och formgivning. Mentor E17

terese.jerfstrom@designgymnasiet.se

Simon Säw
Studie- och yrkesvägledare. Finns på skolan fredagar.

simon.saw@designgymnasiet.se

Erika Venstedt
Textildesign, Tradition och utveckling, Material, Formgivning, Design. Mentor E16

erika.venstedt@designgymnasiet.se

Taifun Alishenas (Finns på skolan on, to, fr.)
Matematik

taifun.alishenas@designgymnasiet.se

Kristina Englund (Föräldraledig Ht17-vt18)
Teknik och design.

kristina.elvinsson@designgymnasiet.se

Cecilia Engstrand
Engelska och religion. Mentor H15

cecilia.engstrand@designgymnasiet.se

Malin Back
Spanska, svenska, psykologi

malin.back@designgymnasiet.se

Katarina Huldt
Grafisk kommunikation och bildteori och design. Mentor E15

katarina.huldt@designgymnasiet.se

Agneta Posse Wallius
Svenska, historia och kulturhistoria. Mentor E17

agneta.posse.wallius@designgymnasiet.se

Ann-Marie Viiala
Kvalitetsansvarig

+46 722- 22 26 33
ann-marie.viiala@academedia.se