Kontakta oss

Designgymnasiet i Kungsholmen

Besöksadress: Strandbergsgatan 16 B
Postadress: Box 30057, 112 51 Stockholm
Tel: 010-142 11 27

Designgymnasiet Kungsholmen ligger i Stadshagen på den nordvästra delen av ön Kungsholmen. Du reser enkelt till skolan som ligger inom kort gångavstånd från Stadshagens T-bana. I området finns förutom andra gymnasieskolor även kaféer, restauranger och en mängd internationella företag.

Personal

08-maria-hallner

Maria Hallner

Rektor
0703-60 37 86
maria.hallner@designgymnasiet.se

14-cathy-lanner-ohman

Cathy Lanner Öhman

Administratör
0704-13 95 56
cathy.lannerohman@designgymnasiet.se

24-alexandra-sjogren

Alexandra Sjögren

27-simon-saw

Simon Säw

Studie- och yrkesvägledare
08-619 35 77
simon.saw@designgymnasiet.se

19-elin-malinova

Elin Malinova

Specialpedagog
08-619 35 60
elin.malinova@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Anna Friberg

Skolsköterska
08-401 25 108
anna.friberg@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Eric Bergin

Lärare i svenska
eric.bergin@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Tove Tormod

18-markus-wassing

Markus Wäsing

IKT, lärare i engelska och samhällskunskap
markus.wassing@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Emma Österman

Lärare i engelska och retorik
emma.osterman@designgymnasiet.se

14-rune-olsson

Rune Olsson

Lärare i historia och samhällskunskap
rune.olsson@designgymnasiet.se

01-thomas-crone

Thomas Crone

Tillfällig personalbild

Hanna Wallin

Lärare i cad, arkitektur, hållbart samhällsbyggande och byggnadsverk
hanna.wallin@designgymnasiet.se

20-carlo-pozzi

Carlo Pozzi

Lärare i teknik, kemi, konstruktion, fysik och matematik
carlo.pozzi@designgymnasiet.se

07-anna-hansson

Anna Hansson

Lärare i naturkunskap, kemi och matematik
anna.hansson@designgymnasiet.se

02-ahmed-elkativ

Ahmed Elkhatib

Lärare i matematik
Ahmed.Elkhatib@designgymnasiet.se

09-vendela-lindqvist

Vendela Lindqvist

Lärare i estetiska ämnen
vendela.lindqvist@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Liz Plässer

Lärare i estetiska ämnen
liz.plasser@designgymnasiet.se

25-kim-stensland

Kim Stensland

Lärare i estetiska ämnen
kim.stensland@designgymnasiet.se

01-karin-anderson

Karin Anderson

Lärare i handelsämnen
karin.anderson@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Malin Holmgren

Lärare i handelsämnen
malin.holmgren@designgymnasiet.se

08-asa-klintberg

Åsa Klintberg

Lärare i handels-och hotellämnen
asa.klintberg@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Sophie Lönnmar

Lärare i handels- och hotellämnen
sophie.lonnmar@designgymnasiet.se

Tillfällig personalbild

Emma Hernejärvi

Lärare i naturkunskap
emma.hernejarvi@designgymnasiet.se