Kontakta oss

Designgymnasiet i Kungsholmen

Besöksadress: Strandbergsgatan 16 B
Postadress: Box 30057, 112 51 Stockholm
Tel: 010-142 11 27

Designgymnasiet Kungsholmen ligger i Stadshagen på den nordvästra delen av ön Kungsholmen. Du reser enkelt till skolan som ligger inom kort gångavstånd från Stadshagens T-bana. I området finns förutom andra gymnasieskolor även kaféer, restauranger och en mängd internationella företag.

Personal

08-maria-hallner

Maria Hallner

Rektor
08-410 254 51
Maria Hallner

maria.hallner@designgymnasiet.se

14-cathy-lanner-ohman

Cathy Lanner Öhman

Administratör
0704-13 95 56
cathy.lannerohman@designgymnasiet.se

27-simon-saw

Simon Säw

Studie- och yrkesvägledare
08-619 35 77
simon.saw@designgymnasiet.se

24-alexandra-sjogren

Alexandra Sjögren

19-elin-malinova

Elin Malinova

Specialpedagog
08-6193560
elin.malinova@designgymnasiet.se

16-juliana-soderstrom

Juliana Söderström

Skolsköterska

Finns på skolan måndag-tisdag
08-410 25 108
juliana.soderstrom@designgymnasiet.se

18-henrik-magnusson

Henrik Magnusson

Lärare i svenska och svenska som andra språk

henrik.magnusson@designgymnasiet.se

03-jenny-fogelqvist

Jenny Fogelquist

Lärare i svenska, retorik och estetisk kommunikation

jenny.fogelquist@designgymnasiet.se

18-markus-wassing

Markus Wäsing

IKT, lärare i engelska och samhällskunskap

markus.wassing@designgymnasiet.se

Emma Österman

Lärare i engelska och retorik

emma.osterman@designgymnasiet.se

10-christoffer-loof-ljunglund

Christoffer Lööf Ljunglund

Lärare i historia och religionskunskap

christoffer.loofljunglund@designgymnasiet.se

14-rune-olsson

Rune Olsson

Lärare i historia och samhällskunskap

rune.olsson@designgymnasiet.se

01-thomas-crone

Thomas Crone

12-amanda-markgren

Amanda Markgren

Lärare i cad, arkitektur, hållbart samhällsbyggande och byggnadsverk
amanda.markgren@designgymnasiet.se

20-carlo-pozzi

Carlo Pozzi

Lärare i teknik, kemi, konstruktion, fysik och matematik

carlo.pozzi@designgymnasiet.se

07-anna-hansson

Anna Hansson

Lärare i naturkunskap, kemi och matematik

anna.hansson@designgymnasiet.se

02-ahmed-elkativ

Ahmed Elkhativ

Lärare i matematik

ahmed.elkativ@designgymnasiet.se

09-vendela-lindqvist

Vendela Lindqvist

Lärare i estetiska ämnen

vendela.lindqvist@designgymnasiet.se

05-sandro-gavino-bastias

Sandro Gavino Bastias

Lärare i estetiska ämnen

sandro.gavinobastias@designgymnasiet.se

25-kim-stensland

Kim Stensland

Lärare i estetiska ämnen

kim.stensland@designgymnasiet.se

01-karin-anderson

Karin Anderson

Lärare i handelsämnen

karin.anderson@designgymnasiet.se

04-antje-frauenstein

Antje Frauenstein

Lärare i handelsämnen

antje.frauenstein@designgymnasiet.se

33-johanna-ostman

Johanna Östman

Lärare i handelsämnen

johanna.ostman@designgymnasiet.se

15-karolina-stockhaus

Karolina Stockhaus

Lärare i handels- och hotellämnen

karolina.stockhaus@designgymnasiet.se

08-asa-klintberg

Åsa Klintberg

Lärare i handels-och hotellämnen

asa.klintberg@designgymnasiet.se