Möt och Cecilia och Naomi, de går båda första året på Hantverksprogrammet Textildesign
Med den senaste tekniken, lärare hämtade från branschen och verkliga uppdrag från riktiga kunder utbildar vi morgondagens modeskapare, inredare och industridesigners. Välkommen till Designgymnasiet. I Sickla, tio minuter från Slussen, ligger Designgymnasiet. I ljusa, fina lokaler och med kompetenta lärare utmanar vi din kreativitet samtidigt som vi förbereder dig inför yrkeslivet eller fortsatta studier.
Vi vill att du ska kunna arbeta med design. Oavsett om det är produktdesign eller modedesign. Därför arbetar vi med hela designprocessen, från idé till färdig produkt. Vi använder den senaste tekniken, kombinerat med både traditionell och ny kunskap. .Hos oss får du syssla med design på riktigt, göra verkliga uppdrag åt riktiga kunder, knyta viktiga kontakter, och lära dig hur branschen fungerar. 2011 fick vi till exempel för andra året i rad uppdraget att sy kläderna till Nobel NightCap, Nobels efterfest. Temat i år var Marie Antoinette goes Lady Gaga.
Cecilia, hur är det på Designgymnasiet?

-Det är en otrolig gemenskap mellan eleverna men även mellan elever och lärare. Det bästa med skolan är att här får jag göra det jag kom hit för att göra, nämligen att få jobba med modedesign. Jag får lära mig att konstruera, designa och sy egna kläder.
-Under hösten har vi designat en egen kjol. Då fick jag verkligen leva ut min kreativitet, från idé till teckningar och mönsterkonstruktion till att sy den på riktigt. Rekommenderas! Även under Nobelprojektet så lärde jag mig jättemycket. Vi fick jobba med olika tekniker och eftersom kläderna skulle vara klara till festen så var det tidspress också. Vi fick verkligen se ett resultat och det blev så bra.
Vilket är ditt drömjobb? Och vilka karriärmöjligheter tror du finns efter studenten?
-Det måste vara att knyta ihop konst och modedesign på något sätt. Jag vill öppna en egen ateljé och butik och skapa mina egna kläder. Jag ser fram emot kursen Entreprenörskap och lära mig marknadsföring. Ska man starta eget så måste man visa upp sig på ett bra sätt. Jag skulle gärna plugga utomlands efter studenten.
Hej Naomi, vad gör du?

-Just nu jobbar med min egen design som snart är klar. Bakom mig ser du några av de klänningar som vi sydde till Nobel. Då fick jag en inblick i branschen och det var kul att jobba med ett projekt under tidspress och med ett tema. Nu är det lugnare igen och det ska bli kul att bli se min kjol helt färdig.
Vad har du för framtidsdrömmar?
-Jag har alltid velat jobba med mode och jag har redan upptäckt många andra dörrar inom design. Jag har funderat på t ex modejournalist eller kanske jobba som inköpare på något klädföretag.
Vad är det bästa med Designgymnasiet ?
-Lärarna! De är kunniga och har förmågan att inspirera och vågar ha en egen stil och har en ödmjuk inställning till oss elever. Det är personligt helt enkelt.
Tror du att du kommer att plugga vidare efter studenten?
-Självklart! Det finns många vägar att gå inom designområdet. Det beror på vad jag fastnar för. Det kan vara både en längre högskoleutbildning och kortare kurser.
Vill du träffa fler elever eller veta mer om vår skola? Kom och hälsa på!
Mejla till oss så bokar vi en tid: katarina.huldt@johnbauer.nu
Välkommen!
Lämna intresseanmälan för information & nyheter