Kontakta oss

DesignGymnasiet i Sickla

Besöksadress: Marcusplatsen 5A
Postadress: Experimentgatan 7
131 54 Nacka
Tel: 08-553 663 51

Designgymnasiet ligger på Marcusplatsen 5A i Sickla, granne med M7 Kunskapsgallerian, en attraktiv och innovativ miljö för lärande som rymmer flertalet gymnasieskolor. Som grannar har Designgymnasiet Sicklagallerian och de populära köpkvarteren. Mitt emot Marcusplatsen ligger Dieselverkstan som är Nackas kulturhus med bibliotek och en mängd kulturaktiviteter.

Sickla ligger bara 5 minuter från Slussen där du kan välja ett flertal bussar som stannar precis utanför Designgymnasiet eller ta Saltsjöbanan till Sickla Station som ligger på några minuters gångavstånd. Du kan också ta tvärbanan.

Personal

hanna_webb

Hanna Levin

Rektor
070 757 74 02
hanna.levin@designgymnasiet.se

ida_webb

Ida Bethmorad

(finns på skolan tis, tor)

Kurator, tidsbokning via mejl
070-367 25 92
ida.bethmorad@designgymnasiet.se

yashar_webb

Yashar Ashkriz

Elevassistent/IT ansvarig

yashar.ashkriz@designgymnasiet.se

katarina_w_webb

Katarina Wellington

Specialpedagog
08-555 86 262
katarina.wellington@designgymnasiet.se

Maritha Gustavsson

(på skolan tis, tors)

Skolsköterska
070-380 48 79
maritha.gustafsson@designgymnasiet.se

freja_webb

Freja Nyström

Textildesign, Textil, färg o form, Hantverk intro. Mentor H17

freja.nystrom@designgymnasiet.se

paul_webb

Paul Jackson

(finns på skolan ons,tors)

En

paul.jackson@designgymnasiet.se

fredrik_webb

Fredrik Höglund

(finns på skolan mån,tor)

Teknik, Naturkunskap.

Mentor T15

fredrik.hoglund@designgymnasiet.se

alexander_webb

Alexander Westerström

jarl_webb

Jarl Fernaeus

Design, Cad, Formgivning, Arkitektur och rum, Konstruktion.

Mentor T16

jarl.fernaeus@designgymnasiet.se

daniel_webb

Daniel Torbjörnsson

Entreprenörskap, Samhällskunskap, Historia. Mentor T16

daniel.torbjornsson@designgymnasiet.se

Sara Rahm

(finns på skolan måndagar)

Kemi och Naturkunskap

sara.rahm@designgymnasiet.se

josefin_webb

Josefin Löfström

Textildesign, Mönsterkonstruktion, Datoriserad mönsterkonstruktion, Textil, färg o form.

Mentor T16

josefin.lofstrom@designgymnasiet.se

hubbe

Hubert Dobroniak

(på skolan tis, ons)

Idrott
hubert.dobroniak@designgymnasiet.se

terese_webb

Terese Jerfström

Design och formgivning. Mentor E17

terese.jerfstrom@designgymnasiet.se

simon_webb

Simon Säw

(finns på skolan fredagar)

Studie- och yrkesvägledare

simon.saw@designgymnasiet.se

erika_webb

Erika Wenstedt

Textildesign, Tradition och utveckling, Material, Formgivning, Design. Mentor E16

erika.venstedt@designgymnasiet.se

taifun_webb

Taifun Alishenas

(finns på skolan ons, tors, fre)

Kristina Englund

(föräldrarledig HT17-VT18)

cissi_webb

Cecilia Engstrand

Engelska och religion. Mentor H15

cecilia.engstrand@designgymnasiet.se

malin_webb

Malin Back

Spanska, svenska, psykologi

Mentor T17

malin.back@designgymnasiet.se

katarina_h_webb

Katarina Huldt

Grafisk kommunikation och bildteori och design.

Mentor E15.

katarina.huldt@designgymnasiet.se

agneta_webb

Agneta Posse Wallius

Svenska, historia och kulturhistoria.

Mentor E17

agneta.posse.wallius@designgymnasiet.se

Ann-Kathrin Hedberg

Kvalitetsansvarig
0701100300
ann-kathrin.hedberg@academedia.se

sara_webb

Sara Lundström

(finns på skolan må, ti, on) 

Bild, Form, Konstarterna och samhället. 

Mentor E16

sara.lundstrom@designgymnasiet.se

nabil_webb

Nabil Boulahbel

Vaktmästare

nabil.boulahbel@designgymnasiet.se